شهيد سيد مرتضی آوينی

بنام خدا

سلام . ديگه چيزی به سالگرد سيد شهيدان اهل قلم آوينی نمونده و متن زير ارائه می گردد . اميد که در تداوم راه شهدا ثابت قدم باقی بمونيم . 

بيستم فروردين سال 1372 شمسي يادآورد عروج سيد شهيدان اهل قلم و هنرمند فرزانه حاج سيد مرتضي آويني نويسنده توانا، راوي باصفاي روايت فتح، سر دبير مجله ادبي و هنري سوره و مسئول واحد تلويزيوني حوزه هنري است.

وي كه به همراه يك گروه فيلمبردار جهت ساخت مجموعه جديدي از روايت فتح به يكي از مناطق عملياتي دفاع مقدس عزيمت كرده بود در حين بررسي منطقه و تحقيق درباره هشت سال دفاع مقدس به همراه مهندس محمد سعيد يزدان پرست با مين برخورد كرد و به شهادت رسيد.شهيد آويني دو روز قبل از عزيمت به منطقه فكه، در پاسخ به اين سؤال كه به كدام منطقه مي روي گفته بود:

"مي داني به كجا مي روم،

 به فكه

همانجايي كه رزمندگان ما با چشم خود تحويل نفوس شهدا توسط فرشتگان را مشاهده مي كردند."

پس از شهادت اين بزرگوار، رهبر حكيم انقلاب اسلامي ايران حضرت آيت الله العظمي خامنه اي (مد ظله العالي) از ايشان به عنوان "سيد شهيدان اهل قلم" تجليل كردند.

سالروز شهادت هنرمند متعهد انقلاب اسلامي و دلسوخته جبهه هاي حق عليه باطل و بيانگر حقايق و رشادتها و شجاعتهاي رزمندگان اسلام، بنا به پيشنهاد شاعران، نويسندگان و هنرمندان حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي به مقام معظم رهبري، "روز هنر انقلاب اسلامي" نامگذاري شد.

زندگينامه و فعاليتهاي شهيد سيد مرتضي آويني:

شهيد بزرگوار سيد مرتضي آويني در سال 1326 شمسي در شهر ري ديده به جهان گشود.بعد از گذراندن تحصيلات مقدماتي و اخذ ديپلم، موفق به گرفتن كارشناسي ارشد معماري از دانشكده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران شد و قبل از انقلاب شكوهمند اسلامي، در زمينه ادبيات مطالعاتي انجام داد.

بعد از پيروزي انقلاب و تشكيل جهاد سازندگي به فرمان حضرت امام خميني (ره) در سال 1358 شمسي به فعاليت در جهاد سازندگي مشغول شد و جهت مرتفع ساختن مشكلات روستائيان به روستاها عزيمت كرد؛ اما از مشاهده ظلم و ستمي كه به اين طبقه از جامعه از طرف رژيم سابق وارد شده بود، بنا به ضرورت به سوي فيلم سازي براي جهاد سازندگي كشانده شد و اولين كار خود را در مجموعه تلويزيوني "خان گزيده ها" كه در ارتباط با غائله خسرو قشقايي بود، به تصوير كشاند. سال بعد به عنوان نماينده جهاد سازندگي به گروه تلويزيوني جهاد پيوست و مجموعه فيلمهاي "روايت فتح" را كه خلقتي زيبا از هنر به ياد ماندني رزمندگان اسلام بود، به يادگار گذاشت.

شهيد هنرمند بيش از صد فيلم مستند را تدوين و كارگرداني كرد (يك قسمت از سيل خوزستان، قسمتي از مزد جهاد شهادت، يك قسمت از فراق يار، يك قسمت از ديار فراموش شده بشاگرد و هفتاد قسمت روايت فتح).شهيد آويني از سال 1367 شمسي تا پايان جنگ به فعاليت در حوزه هنري پرداخت و تا سال 1370 علاوه بر سردبيري ماهنامه سوره و نشريات وابسته به آن، مسئوليت واحد تلويزيوني را نيز به عهده داشت.

كتاب آيينه جادوي او (حاوي مجموعه مقالات سينمايي) نشان داد كه برخلاف بسياري از مدعيان، حرفهاي اساسي و جهان بيني و نگرشي قوام يافته و سامانمند نسبت به سينما دارد.شهيد آويني از سال 1371 با تأكيد مقام معظم رهبري فعاليت دوباره اي در جهت ساخت سري جديد روايت فتح آغاز كرد و همزمان با فعاليت گروه هاي تفحص، جهت شناسايي پيكرهاي شهيدان جاويدالاثر هشت سال دفاع مقدس، تصاوير جديد "روايت فتح" را جهت بازگويي حقانيت اين شهيدان و بيان مظلوميت آنان ضبط كرد و سرانجام در 20 فروردين 1372 شمسي در تحقق همين هدف به شهادت نايل شد و در جوار شهيداني كه سالها در فراقشان، برايشان مرثيه مي خواند و در وصلشان لحظه شماري مي كرد، آرميد.

شهيد آويني به جوار مولايش حسين عليه السلام و ولي امرش حضرت امام خميني (ره) پيوست تا راه و رسم شهادت را بسته نپنداريم.پيكر پاك شهيد سيد مرتضي آويني هنرمند بسيجي در 22 فروردين با حضور مقام معظم رهبري حضرت آيت الله العظمي خامنه اي (مدظله العالي) و گروهي از مسئولان كشور و هنرمندان شيفته هنر، تشيع شد و در گلزار شهداي بهشت زهرا (س) به خاك سپرده شد.

التماس دعا

خدانگهدار

/ 0 نظر / 22 بازدید